Ugrás a fő tartalomra

Elődemonstráció

 Švejk megunta a pultnál való egyedül ücsörgést, Palivec hallgatósága sem szórakoztatta, kiállt hát a verőfényes napsütésbe a Kehely ajtajába, nekitámaszkodott a félfának, az embereket nézte sorra, ahogy fáradt arccal mind siettek, találgatta merre mennek, miközben jobbra-balra forgó kopasz fejebúbja csak úgy gyűjtötte magába az ízületeknek és csontoknak hasznos D-vitamint, mint egy radar a jeleket.
Az út túloldalán egy szavazósátor előtt hosszú sor álldogált, és Švejk meglepődve ismerte fel a sor mellett lődörgő öregemberben egykori felettesét, Lukáš főhadnagyot.
- Óberlajtnant úr, ha meg nem sértem, csatlakozzon hozzám egy italra! - kiáltott át a túlfélre, mire Lukáš ex-főhadnagy meglepődve feltette maszatos cvikkerét - nem volt már tisztiszolgája, aki megtörölgesse -, s amint rájött, ki is szólította, egy pillanatig sem habozott.
Pár pillanat múlva már két korsó pilzeni habozott, Palivec szakszerű kiszolgálásának köszönhetően, Švejk pedig váltig erősködött, hogy igyanak mellé egy rumot is. Látta, milyen zaklatott állapotban van egykori felettese.
- Nincs is már ilyen, hogy rum. Kalózitalnak hívják - dühöngött Lukáš. - Fele etil-, a másik fele meg metilalkohol. Fél szemedre megvakulsz, ha megiszod. Aztán, ha magadhoz tértél, azt terjeszted, hogy a Gyurcsány lőtte ki.
- Óberlajtnant úr, úgy látom, maga megmaradt annak a merengő értelmiséginek, aminek megismertem. Csak nem előválasztani akart itt a sátorban?
- De, a mindenit! - csapott öklével az asztalra a nyugalmazott tartalékos akkorát, hogy a hamutálból az összes csikk szétgurult az asztalon. Még szerencse, hogy a söröskorsókat már megemelték.
- Szagolja ezt meg! - dugta összeszorított ujjait Švejk orra alá Lukáš főhadnagy.
- Ebből nem szeretnék kapni egyet, mert ennek temetőszaga van - mondta komoly arccal az egykori tisztiszolga, mintha még most is azok lennének az erőviszonyok, mint a háborúban. De végül is folyamatosan háború van.
- Nézze Švejk az ujjaimat, így összeszorítva ököl. Oda csap, ahova köll. - Lukáš csinálta is, nem csak mondta, ismét az asztalra sújtott. Majd, kinyitotta tenyerét s mintha a gyerekmondókát játszaná újra, ez elment vadászni...,  sorra csukta be az ujjait Švejk szeme előtt két centivel és egyre jobban remegve próbálta megértetni az őt régóta emésztő probléma allegóriáját. - De ha egyesével levagdosnám önszántamból az ujjaimat... A hüvelykujjam azért, mert túl önállóan is tevékeny, ráadásul szembefordul a többivel, a mutatóujjamat mert túl izgága és folyton diktálni akar, a gyűrűsujjamat, mert klerikális, a kisujjamat, mert szélsőjobb? Mi marad? Csak ez! - és a derék katona mosolyogva nézte a főhadnagy felmutatott középső ujját.
- Mit tudok én már ezzel csinálni? - kiabált Lukáš főhadnagy. - Így, indulatosan obszcén jeleket mutogatni, az orromat túrni vele maximum.
- Azért a lányok még hasznát tudnák venni - vetette közbe Švejk.
- Na, persze, lányok. Hol vannak már a lányok?! Feldughatom magamnak.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Švejk a világháború előtt

– Hetet bele, mint ahány szankció van! – Nekem nyolc, ha nem maga akarja nyerni a legtöbbet... Švejk egy beton sakkasztalnál ült és Balounnal máriásozott. A novemberi délelőtt eleve laposan naposnak ígérkezett a Náměstí Radost parkban, de a játszótér már tele nyuszimotoros kisgyerekekkel és telefont nyomkodó kismamákkal. Az asztal közvetlenül a parkot határoló žižkovi stadion falánál állt, amin végig sorban szaloncukorra emlékeztető, zuhanó kormányzati bombával fenyegető békeplakátok sorakoztak, a festését vesztett pepita tábla két oldalán pedig eredeti Budo Je Uiceji Arany Sárkányok sörfala őrizte a játékosok nyugalmát. Az italokat Švejk szerezte be idejekorán, még olcsón, idejövet, a közeli kínai vegyesboltból. Az elektromos rokkantkocsija tárolójába pont befért egy rekesz meg egy kisebb, használat közben lebomló szatyornyi. – Látod, Baloun, én így küzdök a sodró ár ellen. Reggel még kapni a háborús inflációs árukból. Nem várom meg a délutáni szankciós inflációt. Azt meg ki tudja, es

Az utca hírmondója

Gáspár, te vagy a legrégebb óta a szakmában. Most olyat kérek tőled, amit csak te tudsz végrehajtani. Kell hozzá az a szakmai alázat, ami neked van. – Főnök, bármit, tudja, én vagyok az utca hírmondója! – Hát ez az, most kicsit ne legyél. Le kell szedni, amit a múlt héten kiragasztottál. – De hát még nem is végeztem minddel… – Na, ezért majd számolunk! – ...és a gyerekeknek is azt üzentem a rádióban, hogy ne szaggassák le a plakátokat! – Pedig most ez a direkció a vizes vébé miatt. Hatmilliárdan jönnek, most egy kicsit nem lehet kinn kormánypropaganda. Így tervezték… Lópici Gáspár fájó szívvel fogta a létráját. A ragacsos vödröt és a pamacsot ezúttal otthon hagyta. Nem kellett messzire baktatnia, a közelben a járda mellett a falon egyforma kék plakátok sorakoztak, amíg a szem ellát.   Megállt az elsőnél, nekitámasztotta a létrát és a felső rétegnél kezdve tíz körmével szedte-szaggatta le egy öregember szürke arcképét, ahogy csak bírta. Nem nevetett a végén, hanem l

Mellékpropaganda

 - Kétszázkettő... kétszázhárom... kétszáznégy... kétszázöt! - számolta félhangosan lépteit Bretschneider detektív, ahogy a trafiktól az iskola kapujáig gyalogolt. - Ez bizony nincs meg kétszáz méter. Nem kellett hozzá mérőszalag, pontosan tudta a töpszli besúgó, hogy egy-egy öles lépte sem haladja meg a 60 centimétert, így tehát a dohány-, alkohol- és újságárus (továbbá lottózó) egészen biztosan a törvényileg előírt távolságon belül helyezkedett el. Itt az ideje eljárni. Kellett már a sikerélmény, mert csuda rossz hete volt. A homoszexualitás népszerűsítésén kellett volna rajtakapnia bárkit, hogy a napi kvótája meglegyen. Amióta a rendőrség a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet miatt áttért a teljesítményalapú díjazásra, Bretschneidernek egy új kamáslira sem tellett. Amíg más volt az ellenség, még csak-csak sikerült begyűjtenie egy-egy migránssimogatót, oltásellenest vagy libernyákot, de sajnos már az egész városban ismerték, így mindenki lakatot tett a szájára, ha meglátta őt kö