Ugrás a fő tartalomra

Levelet kaptam, lájf

Remélem, írásom jó egészségben találja. Mikor kapott utoljára igazi levelet? Nem küldeményt, értesítést, nem is hűtő oldalára tapasztott cetlit, hanem igazi, postás hozta levelet? Szerencsés időben születtem, mert én még várhattam a postást. Hol képeslapot hozott messze nyaraló rokontól, hol névnapi üdvözlőkártyát, esetleg szovjet testvériskolából bemutatkozó levelet, az ellenfél legújabb sakklépését egy levelező játszmában, vagy a legkedvesebbet, illatos borítékot a nagy Őtől. 
A levélírás szertartás volt. Illetve még ma is az, ha van, aki megadja a módját. A kommunikációnak olyan formája, amihez az embernek teljes figyelmével a másikra kell koncentrálnia. Előkészületet, eszközöket, gondolkodást, és nem utolsó sorban bélyeget igényel. De a legfontosabb a tartalom. A levélben több mindent és másképp mondunk el, mint a vezetés közben fél füllel felvett telefonban, a rövidítésekkel teli, pár karakteres SMS-ben, a pár kattintással megválaszolt e-mail-ben, hogy a Facebook „Tetszik”-gombját itt ne is említsem. És nem türelmetlen műfaj. „Viszem én, Hozom én Válaszát három nap.” „Szerelmes Szivemnek Három egész hónap!” Már nem is tudom, hogy bírtuk ki postafordultáig. Ha megjött a postás, még kávéval is megkínáltuk! Persze a levélolvasásnak is megvolt a szertartása. Lehetett türelmetlenül feltépni, vagy félretenni, és este ki-ki nyugalomban elolvasta a magáét. Vagy bosszankodva, ahogy én tettem a legutolsó két levelemnél, amiket alig fél éve kaptam. Felbontva érkeztek, német postai pecséttel, miszerint ők már sérülten vették át. Micsoda időket élünk!
Ma már az a szerencse, ha nem csenget a postás. Akkor aznap nem jött ajánlott „levél”, a legrosszabb fajta küldemény. Az kötelezettséget jelent, ha mást nem is, az értesítőnek utána kell járni, különben az embernek járnak utána. Nem várja az ember a postást, mert neki is kellemetlen kötelessége, hogy biztosítást, banki szolgáltatást és szerencsejátékot tukmáljon ránk, majd siet is tovább. Amúgy csak szemetet találni a postaládában, reklámanyagokat, hivatalos iratokat, küldeményeket. Hiába írja ki az ember, hogy „Csekket nem kérünk!”
Kaphatnánk mi levelet, ha írnánk, de türelmetlenek vagyunk, azonnali visszajelzésre várunk. A fontosnak vélt üzenetekkel okostelefon csörög-csippan, tüsténkedik, megszakítva álmot, munkát, gondolatmenetet. Így megy ez már a világ minden részén, jól be vagyunk drótozva.
A Magyar Embernek, viszont most újra megadatik az, ami másnak nem. A boríték ismét bizonyosságot jelent, hiszen rá is van írva, hogy „Fontos! Nyissa föl most! Nyerjen!”
Újra lehet izgatottan várni a postást. A levél friss, még nyomdaszagú, „Piros a Pecsétje; Finom a hajtása: Oh áldott, Oh áldott A keze-irása!”. Vajon mi állhat benne? Az előbb írtam, nem szabad hebehurgyán nekiesni, meg kell adni a módját a levélolvasásnak. 
Este összegyűl a nagycsalád a konyhaasztal mellett, az asszony kicsomagolja a konyhakendőből a pogácsástálat, és az asztal közepére teszi. A családfő a kivételes alkalomra nagyobbra csavarja a petróleumlámpát, egy pisszenés sem hallatszik, csak a poloska zúg, de az is nagyot koppan, azután elhallgatózik. Az apa megtörli a bicskáját, sercegve nyílik szét a boríték, majd a legnagyobb gyerek kezébe adja a levelet. Olvasd, fiam! Milliók ülnek most hozzá hasonlóan Kárpát-medence szerte, s ez egyszerre tölti el büszkeséggel és félelemmel. Borzasztó dolgokról értesülnek, a kicsiknek a szíve szorul össze, a nagyobbaknak az ökle. Megmérgesedik ilyenkor az ember az ármánykodó nagyvilágra, nagyot pök a füle mögül előkapott tintaceruza hegyére, s jól odanyomja a plajbászt, nyomatékosítva a véleményét.
Aztán, mint hajótörött a palackba zárt utolsó reményét, szalajtja a választ a legfürgébbel a postaládáig, s megnyugodva hajtja álomra a fejét. Megcselekedte, amit megkövetelt a haza. Majd ha ezt a rengeteg levelet Soros György lába elé öntik, lesz nemulass! 
Félálomban még látja, amint a Miniszterelnök Úr nekicihelődik az Óperencián túlra, hatalmas hátizsákjába a levelek mellé csomagolja a maradék hamuban sült pogácsát. És most viszi!

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Švejk a világháború előtt

– Hetet bele, mint ahány szankció van! – Nekem nyolc, ha nem maga akarja nyerni a legtöbbet... Švejk egy beton sakkasztalnál ült és Balounnal máriásozott. A novemberi délelőtt eleve laposan naposnak ígérkezett a Náměstí Radost parkban, de a játszótér már tele nyuszimotoros kisgyerekekkel és telefont nyomkodó kismamákkal. Az asztal közvetlenül a parkot határoló žižkovi stadion falánál állt, amin végig sorban szaloncukorra emlékeztető, zuhanó kormányzati bombával fenyegető békeplakátok sorakoztak, a festését vesztett pepita tábla két oldalán pedig eredeti Budo Je Uiceji Arany Sárkányok sörfala őrizte a játékosok nyugalmát. Az italokat Švejk szerezte be idejekorán, még olcsón, idejövet, a közeli kínai vegyesboltból. Az elektromos rokkantkocsija tárolójába pont befért egy rekesz meg egy kisebb, használat közben lebomló szatyornyi. – Látod, Baloun, én így küzdök a sodró ár ellen. Reggel még kapni a háborús inflációs árukból. Nem várom meg a délutáni szankciós inflációt. Azt meg ki tudja, es

Az utca hírmondója

Gáspár, te vagy a legrégebb óta a szakmában. Most olyat kérek tőled, amit csak te tudsz végrehajtani. Kell hozzá az a szakmai alázat, ami neked van. – Főnök, bármit, tudja, én vagyok az utca hírmondója! – Hát ez az, most kicsit ne legyél. Le kell szedni, amit a múlt héten kiragasztottál. – De hát még nem is végeztem minddel… – Na, ezért majd számolunk! – ...és a gyerekeknek is azt üzentem a rádióban, hogy ne szaggassák le a plakátokat! – Pedig most ez a direkció a vizes vébé miatt. Hatmilliárdan jönnek, most egy kicsit nem lehet kinn kormánypropaganda. Így tervezték… Lópici Gáspár fájó szívvel fogta a létráját. A ragacsos vödröt és a pamacsot ezúttal otthon hagyta. Nem kellett messzire baktatnia, a közelben a járda mellett a falon egyforma kék plakátok sorakoztak, amíg a szem ellát.   Megállt az elsőnél, nekitámasztotta a létrát és a felső rétegnél kezdve tíz körmével szedte-szaggatta le egy öregember szürke arcképét, ahogy csak bírta. Nem nevetett a végén, hanem l

Mellékpropaganda

 - Kétszázkettő... kétszázhárom... kétszáznégy... kétszázöt! - számolta félhangosan lépteit Bretschneider detektív, ahogy a trafiktól az iskola kapujáig gyalogolt. - Ez bizony nincs meg kétszáz méter. Nem kellett hozzá mérőszalag, pontosan tudta a töpszli besúgó, hogy egy-egy öles lépte sem haladja meg a 60 centimétert, így tehát a dohány-, alkohol- és újságárus (továbbá lottózó) egészen biztosan a törvényileg előírt távolságon belül helyezkedett el. Itt az ideje eljárni. Kellett már a sikerélmény, mert csuda rossz hete volt. A homoszexualitás népszerűsítésén kellett volna rajtakapnia bárkit, hogy a napi kvótája meglegyen. Amióta a rendőrség a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet miatt áttért a teljesítményalapú díjazásra, Bretschneidernek egy új kamáslira sem tellett. Amíg más volt az ellenség, még csak-csak sikerült begyűjtenie egy-egy migránssimogatót, oltásellenest vagy libernyákot, de sajnos már az egész városban ismerték, így mindenki lakatot tett a szájára, ha meglátta őt kö