Ugrás a fő tartalomra

Ez a kérdés: Válasszatok?

Nagyon sokan várják már október másodikát. Az is aki izgalomra, az is, aki nyugalomra vágyik. Két hónapja azt hittem, tudom, mi lesz ezen a vasárnapon, mára azonban szerintem csak egy ember maradt, aki tudja, ő pedig nem árulja el.
„Ha el akartam volna mondani, hogy a népszavazás után mit kell tenni, akkor elmondtam volna. Azért nem mondtam el, mert nem akartam. Azért nem akartam, mert idő előtti lenne, ugyanis a népszavazás eredménye határozza meg, hogy milyen irányban indulunk tovább. (…) A népszavazáson dől el, milyen erős kardot tudunk kovácsolni a brüsszeli bürokratákkal szembeni küzdelemhez.”
Ugyanakkor néhány nappal előtte azt is hallottuk ugyancsak tőle, hogy szereti „Brüsszelt”. Ezek szerint csak nem meri kimutatni. Amolyan óvodás szerelem lehet, meghúzkodjuk a copfját, rálépünk a lábára, sárba dobjuk a sapkáját, ellopjuk az uzsonnáját.
Ez a szavazás állítólag nem pártpolitikai kérdés. Szerintem sem. A feltett kérdés – meg azok, amelyek bennem felmerültek  –  az emberi jellemről szólnak.
Nem tudni, mi olyan fontos, amiért ilyen mélyre hajlandóak egyesek süllyedni. Túl a haveri média- és reklámcégeknek juttatott tízmilliárdon. Azt lehetne hinni, valami kapitális igazgyöngy lehet odalenn, mert alaposan lemerültek, jóval a méltóságukon alul.
Az biztos, hogy nem Isten, a Nemzet, a Haza, a Család, mert gátlástalanul veszik őket a szájukra, nyálazzák és tapicskolják össze enyves kezeikkel. Valami miatt hajlandóak vállalni a konfrontációkat, az uszítás és megfélemlítés hosszú távú hatásait, és a nemzetközi csörtéket.
Az ember csak kapkodja a fejét, s igyekszik nem velük süllyedni, mert egyszer majd fel kell merülni és félő, keszonbetegséget kapunk.
Az utóbbi hetek folyamatos inszinuációit én kikérem magamnak. Ha a terrorizmus célja a félelemkeltés, akkor teljesen megegyezik ennek a kampánynak a céljával. Azoknak, akiket az utóbbi időben riogattak és sokszor konkrétan meg is zsaroltak különböző fórumokon, egy szólásról szeretném lerántani a leplet: nem jobb félni, mint megijedni!
A félelem beleeszi magát a pórusokba, tönkrevágja az idegrendszert és passzivitásra késztet. Amikor pedig megijedünk, kapunk egy adrenalinfröccsöt, esetleg eleresztünk egy káromkodást, de azonnal cselekszünk. (Mintha már írtam volna egyszer.)
„Ne hagyja, hogy mások döntsenek Ön helyett, arra kérjük, szavazzon nemmel október 2-án!” – döntik el helyettünk a plakátok. Pedig az eredménnyel így is úgy is azt csinálnak, amit csak akarnak. 
A kormány szempontjából tökéletesen mindegy, hogy a három szavazási opció (igen / nem / érvénytelen) közül az egyén melyiket választja. Mert aki elmegy szavazni, az kitölt egy biankó csekket, már azzal hivatkozási alapot szolgáltat, ha elmegy. Mozdítható, hajlandó részt venni bármilyen manipulatív játékban. Netán komolyan is veszi azokat, akik egy sima vasárnapi boltzár ügyében nem engedtek nekünk dönteni.
Még hátravan néhány nap, s folytatódik majd az esztelen sulykolás, ami még innen, külföldről nézve is kissé idegesítő már. Az ember kínjában feszeng, amikor itt hallgatja a mondatokat a szociális lakásból kitelepítendőkről, a segélyek megnyirbálásáról. A kocsmai kötekedő szintjén folyik a kommunikáció, aki elől jobb kitérni, hogy legalább a berendezés épségét megóvjuk. 
Ez a választás lenne a KÖZügy, ott, ahol a nemzeti bank már magánszemélyek magánterülete, magánvacsorákon nézegetnek magángyűjteményeket?
Ez meg itt az én magánvéleményem: A menekülteknek nem maradt hazájuk, otthonuk és nem nagyon maradt választásuk sem. Nekünk még megvan mindhárom: Magyarország a hazánk, Európa az otthonunk, és van választásunk. Mindenütt jó, de legjobb, ha marad otthon.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Švejk a világháború előtt

– Hetet bele, mint ahány szankció van! – Nekem nyolc, ha nem maga akarja nyerni a legtöbbet... Švejk egy beton sakkasztalnál ült és Balounnal máriásozott. A novemberi délelőtt eleve laposan naposnak ígérkezett a Náměstí Radost parkban, de a játszótér már tele nyuszimotoros kisgyerekekkel és telefont nyomkodó kismamákkal. Az asztal közvetlenül a parkot határoló žižkovi stadion falánál állt, amin végig sorban szaloncukorra emlékeztető, zuhanó kormányzati bombával fenyegető békeplakátok sorakoztak, a festését vesztett pepita tábla két oldalán pedig eredeti Budo Je Uiceji Arany Sárkányok sörfala őrizte a játékosok nyugalmát. Az italokat Švejk szerezte be idejekorán, még olcsón, idejövet, a közeli kínai vegyesboltból. Az elektromos rokkantkocsija tárolójába pont befért egy rekesz meg egy kisebb, használat közben lebomló szatyornyi. – Látod, Baloun, én így küzdök a sodró ár ellen. Reggel még kapni a háborús inflációs árukból. Nem várom meg a délutáni szankciós inflációt. Azt meg ki tudja, es

Az utca hírmondója

Gáspár, te vagy a legrégebb óta a szakmában. Most olyat kérek tőled, amit csak te tudsz végrehajtani. Kell hozzá az a szakmai alázat, ami neked van. – Főnök, bármit, tudja, én vagyok az utca hírmondója! – Hát ez az, most kicsit ne legyél. Le kell szedni, amit a múlt héten kiragasztottál. – De hát még nem is végeztem minddel… – Na, ezért majd számolunk! – ...és a gyerekeknek is azt üzentem a rádióban, hogy ne szaggassák le a plakátokat! – Pedig most ez a direkció a vizes vébé miatt. Hatmilliárdan jönnek, most egy kicsit nem lehet kinn kormánypropaganda. Így tervezték… Lópici Gáspár fájó szívvel fogta a létráját. A ragacsos vödröt és a pamacsot ezúttal otthon hagyta. Nem kellett messzire baktatnia, a közelben a járda mellett a falon egyforma kék plakátok sorakoztak, amíg a szem ellát.   Megállt az elsőnél, nekitámasztotta a létrát és a felső rétegnél kezdve tíz körmével szedte-szaggatta le egy öregember szürke arcképét, ahogy csak bírta. Nem nevetett a végén, hanem l

Mellékpropaganda

 - Kétszázkettő... kétszázhárom... kétszáznégy... kétszázöt! - számolta félhangosan lépteit Bretschneider detektív, ahogy a trafiktól az iskola kapujáig gyalogolt. - Ez bizony nincs meg kétszáz méter. Nem kellett hozzá mérőszalag, pontosan tudta a töpszli besúgó, hogy egy-egy öles lépte sem haladja meg a 60 centimétert, így tehát a dohány-, alkohol- és újságárus (továbbá lottózó) egészen biztosan a törvényileg előírt távolságon belül helyezkedett el. Itt az ideje eljárni. Kellett már a sikerélmény, mert csuda rossz hete volt. A homoszexualitás népszerűsítésén kellett volna rajtakapnia bárkit, hogy a napi kvótája meglegyen. Amióta a rendőrség a tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet miatt áttért a teljesítményalapú díjazásra, Bretschneidernek egy új kamáslira sem tellett. Amíg más volt az ellenség, még csak-csak sikerült begyűjtenie egy-egy migránssimogatót, oltásellenest vagy libernyákot, de sajnos már az egész városban ismerték, így mindenki lakatot tett a szájára, ha meglátta őt kö