Ugrás a fő tartalomra

Térítésmentesen

Másfél évvel ezelőtt a lányunk otthon megírta a központi felvételit, mindhárom megjelölt középiskolába felvették, az egyikbe be is írattuk, úgymond biztonsági okokból, ha nem sikerülne a külföldi kaland, zökkenőmentesen folytathassa a tanulmányait. Nélküle mentem el a beíratásra, mivel ő akkor már itt kinn töltötte a nyarat.
Egy külön ceremónia volt, hat stációval, sose felejtem el: hat iskolapad mögött ültek emberek, egyiktől a másikig vonultak a szülők és teljesítették kötelezettségüket. Korán érkeztem, s mivel munkából kéredzkedtem el, hamar akartam végezni. Sikerült is, mert előttem úgy hullottak ki a rostán a felkészületlenebbek, mint ősszel a legyek. Azon egyszerű okból, mert naivan üres pénztárcával érkeztek. A legamatőrebbek már az első asztalnál elvéreztek, ahol az iskola egyen-nyakkendőjét volt muszáj megrendelni, noha alig 2500 forintot kellett volna csak helyben leperkálni. Aki ezen túljutott, az a második asztalnál ingyen megadhatta a tanuló adatait. Azért sokan itt is elbuktak, mert nem minden szükséges dokumentummal rendelkeztek. Például nem volt náluk diákigazolvány, amit le kellett adni az általános iskolának, ha meg akarták kapni a bizonyítványt. Így aztán, akinek diákigazolványa volt, az meg bizonyítványt nem hozott. Vagy orvosi igazolást, TAJ-kártyát. Nem akarok dicsekedni, de nekem volt annyi eszem, hogy mindenből színes fénymásolatot készítettem, így a harmadik asztalnál már csak ketten álltunk sorba. Annyira elcsodálkoztam, hogy még vannak előttem, hogy nem is emlékszem, itt mit kellett volna fizetnem, talán az étkezést. A negyedik asztalnál néhány ezer forintért tanulóbiztosítást javasoltak kötni, az ötödiknél a tankönyvlistát kellett csupán egyeztetni, ezt ráért fizetni az ember akkor, amikor átvette. Csak a felét csekken, ugyanis kétféle tankönyvcsomag volt: az egyik a kötelező, amit muszáj volt megvenni az elsősöknek, és a másik pakk, amiből majd tanítani fogják őket. Ez utóbbit készpénzben rendeztük az egyik tanárnál, hogy a KLIK felé ne maradjon nyoma. Egyszóval kvázi szamizdatból tanulnak a gyerekek, ha mást nem, rögtön képmutatni. Ha maradt még pénze a szülőnek, ott helyben nyithatott belőle a hatodik asztalnál junior bankszámlát. A bank és a biztosító miként keveredik egy iskolába? És ki választotta ki pont ezeket? Ezt a kérdést talán csak én tettem fel magamnak, másoknak természetesnek tűnt.
Nekem meg az tűnt természetesnek, hogy fizetni kell. A lányom az általános iskolát öt(!) intézményben járta ki, úgy, hogy mindig ugyanabban a tanteremben ült. Valahogy úgy járt, mint a kárpátaljai magyar paraszt, a feje fölött folyton átnevezték az iskolát. Na, itt minden szülői értekezleten volt mire adakozni a kvázi kötelező osztálypénzen felül: fénymásoló papír, nyomtatópatron, szekrény, kirándulás. Szerencsére volt papírgyűjtés, így akadt némi bevétel is. Úgy elrepült az a nyolc év, mintha sose lett volna, csak a kormánytól ajándékba kapott Alaptörvény és preambuluma emlékeztet rá.
Ma biztos nem így mennek már a dolgok. Olvasom, a kormány mindenre ad pénzt, az egyházi iskoláknak háromszor annyit is. A lányunk egy itteni barátnője még akkor járt odahaza a szaléziekhez, amikor feleennyi volt az egyházi tanulókra jutó állami támogatás. Micsoda jó dolguk volt, jelezte olyasmi kézmozdulatokkal, mint ahogy a dubai sejkek söprik tenyerükből a százdollárosokat a táncosnőkre: „Így szórták ránk a pénzt!”
Bajorországban bonyolultabb volt a helyzet. A „beiratkozásnál” itt is jól jött a fénymásolat, mert a bizonyítványt az otthoni középiskola nem adta ki, ha egyszer beírattuk a gyereket, az már az övék. Nem volt túl bizalomgerjesztő a laponként más-más pecsét sem. Micsoda vándormadár ez a gyerek! Az sem segített, hogy a tantárgyak nevein kívül az eredményeket is le kellett fordítani, értetlenül néztek a „jeles” bejegyzésekre. Nem ismerjük a számokat?
Beiratkozást mondtam, pedig tulajdonképpen csak annyiból állt az egész, hogy időpontot kértünk az igazgatótól, bementünk, elétettük a papírokat, ő felírta a gyerek nevét, lakcímét,  megnézte, melyik osztályban van hely, és másnap ment a gyerek iskolába, német nyelvtudás nélkül. Ugyanígy történt, amikor – már bírva a nyelvet – átjelentkezett egy nagyobb gimnáziumba. Negyedórás beszélgetés közben felvázolták a választható szakokat és harmadik nyelveket, kiválasztottuk a társadalomtudományt és a spanyolt. Első tanítási napon megkapta az ingyenes tankönyveket és az egyéves buszbérletet. A másfél év alatt eddig háromszor kellett beadnunk pénzt. Öt eurót hajókirándulásra, hármat mozira, kettőt bowling-cipő bérlésre. Kaptunk számlát, mert leírható az adóból.
Mindenesetre megérik a pénzüket! Nem vitték még a gyereket se misére, se vetélkedőnek álcázott kampányeseményre…

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Optimista forgatókönyv

Van egy optimista forgatókönyvem. 2026-ra Magyar Péter tégláról téglára építkezve megszerzi a parlamenti helyek kétharmadát. Még mielőtt Magyar átvenné Sulyok Tamástól a megbízólevelét, Szörényi Levente Rodostóba költözik és képzeletbeli nagynénjének játszik tárogatón kesergőket. A Tiborcz család Malagára disszidál, a Matolcsyak, Garancsik, Habonyok szaudi rokonoknál húzzák meg magukat, magukkal víve az aranytartalékot, perzsaszőnyegeket és a Szépművészeti Múzeum műkincseit. Orbán Viktor egy Putyintól kapott dácsába vonul valahol a Fekete-tenger partján a pénztárosával és levelezésbe kezd. Szijjártó egy adidas melegítőben egy nemkormánygéppel Moszkvába repül, hátrahagyva feleségét és Balázst. A KESMA átáll, az M1 Híradót átnevezik MP1 Híradóra. Gyurcsány Ferenc ellenzéki újságírónak áll és leleplezi saját magát. Feláll a kétharmados Tisza-parlament és a Magyar-kormány. A rajtuk kívül egyedüliként második Fidesz képviselői tüntetően távolmaradnak és soha többé nem vesznek részt az orsz...

Isten pénze nem elég

Minden áldott reggel legkésőbb 6 órakor felébredek, ekkor kezd el harangozni a felettünk lévő templom. A másik oldalon is van egy mellettünk, lejjebb, az szerencsémre csendes. Emez éjjel is üti a negyedórákat-órákat, de hatkor lát neki igazán. Kivéve olyan vallási ünnepeken, mint nemrég Mária mennybemenetelének napján, mert akkor már hajnal négykor rázendít, s gregorián kórussal a kapunk előtt a gyülekezet is rákezdi. Elöl megy a tiszteletes, négyszögletű kalapban, mikrofonba énekel-beszél, középen és hátul egy-egy markosabb legény rúdon cipeli a hangszórókat és így járják körbe a települést, gyerekek, fiatalok, öregek, ha esik, ha fúj. Nem meglepő ez az intenzív hitélet, a falvak névtábláinál nemcsak a sebességkorlátozás van errefelé feltüntetve, de a rendszeres katolikus és evangélikus istentiszteletek időpontja is, egy hasonló KRESZ-táblán. Amikor nyilvántartásba vetettük magunkat, a nevünk után a másodjára azt kérdezték, mi a vallásunk, a harmadjára, hogy gyakoroljuk-e. Gyakorol...

Az utca hírmondója

Gáspár, te vagy a legrégebb óta a szakmában. Most olyat kérek tőled, amit csak te tudsz végrehajtani. Kell hozzá az a szakmai alázat, ami neked van. – Főnök, bármit, tudja, én vagyok az utca hírmondója! – Hát ez az, most kicsit ne legyél. Le kell szedni, amit a múlt héten kiragasztottál. – De hát még nem is végeztem minddel… – Na, ezért majd számolunk! – ...és a gyerekeknek is azt üzentem a rádióban, hogy ne szaggassák le a plakátokat! – Pedig most ez a direkció a vizes vébé miatt. Hatmilliárdan jönnek, most egy kicsit nem lehet kinn kormánypropaganda. Így tervezték… Lópici Gáspár fájó szívvel fogta a létráját. A ragacsos vödröt és a pamacsot ezúttal otthon hagyta. Nem kellett messzire baktatnia, a közelben a járda mellett a falon egyforma kék plakátok sorakoztak, amíg a szem ellát.   Megállt az elsőnél, nekitámasztotta a létrát és a felső rétegnél kezdve tíz körmével szedte-szaggatta le egy öregember szürke arcképét, ahogy csak bírta. Nem nevetett a végén, han...