Ugrás a fő tartalomra

A nemek harca

Kevesek tapasztalhatták meg azt a furcsaságot, ami nekem megadatott, hogy általános iskolában még ellenforradalomként, középiskolában már forradalomként kellett volna tanulnom hivatalosan az ’56-os eseményekről. Ott került légy a levesbe, hogy a sors úgy hozta, nyolcadikig egy kitelepített „kulák” lánya tanította a történelmet („szájából szép volt az igaz”, köszönöm!), így gellert kaptak a tankönyv propagandamondatai, míg kamaszodó elmémet már egy posztkommunista történelemtanár próbálta pallérozni az oroszok kivonulása után, aki a „népfelkelés” kifejezést is csak undorral ejtette ki a száján. Ezekből a mozaikokból – és a távoli családon belüli diszkrét hallgatásból – kellett összeraknom a saját ’56-os képemet. Ennyit a tantervekről.
Abban biztos vagyok, ma is másképp tanítja egy kockásinges és másképp egy tarsolylemezes pedagógus, akármi is áll róla a tankönyvekben. 1956 egyre távolodik, s egyre kevesebben vannak, akik felejteni akarnak, de még kevesebben, akik őszintén emlékezni. Ez szinte törvényszerű, hiszen az idő pengéje kétélű: az egyik oldalán a felejtés, a másikon az emlékezet. Ha elfelejtjük hibáikat, ezzel a késsel fabrikálhatunk a gyújtogatókból értünk égő hősöket, ha viszont nagyon is emlékezünk, a mártírokból faragunk önző kalandorokat.
A legegyszerűbb felületesen és leegyszerűsítő módon tanítani, mint a „negyvennyolcat”.
A fiatal értelmiségiek a Pilvax helyett a Műegyetemen gyülekeztek, ahonnan a Nemzeti Múzeum helyett a Bem szoborhoz vonult a nép. A márciusi ifjak Landerer nyomdáját lefoglalva nyomtatták ki követeléseiket, az októberi fiatalok a Rádió székházát ostromolták. ’48-ban Táncsics Mihályt szabadították ki a cenzúra börtönéből, ’56-ban a koncepciós perek elítéltjeit. Az alsós olvasókönyvekben nekünk „A kisdobos” volt a példaképünk, a mostaniaknak Mansfeld Péter. Isaszeg – Corvin köz, Bem apó – Maléter, Világos – Szolnok, Batthyány – Nagy Imre, aradi vértanúk – 301-es parcella.
A vége mindig ugyanaz. Valaki odaszól Moszkvának, kér pár ezred dzsidást / harckocsit, s jön az orosz csősz és mindenkit kizavar az erdőből.
Apropó, a tudomány legfrissebb, múlt heti állása szerint ’56 kapcsán már nem oroszokról beszélünk: szovjetekről. Muszáj megkülönböztetnünk, hiszen a nép is azt skandálta akkor, s írta a kirakatokra, villamosokra mésszel: Szovjet, mész el! A köznyelv is úgy fogalmaz azóta is, ha valakikből elege van: annyian vannak, mint a szovjetek. 
De ezt csak a kákán is egy csomót keresők hangja. A lényeg, hogy azon a 60 évvel ezelőtti októberi napon az emberek mertek nemet mondani! A nemek győztek, mert
„Magyarország olyan ezeréves keresztény állam, amely mindig a szabadságharcosok földje volt, amely nem tűri az elnyomást, a megszállást, a diktatúrát, és Magyarország a jövőben is mindig az európai szabadság oldalán áll majd.”
Nagyon nehéz azt megfogalmazni, hogy mit is szeretne egy ország. Mert az még nincs, hogyan lehetne rá igent mondani? Mindenki mást szeretne és az olyan sokféle! Nemet sokkal könnyebb a már létezőre, hiszen fennálló valóság, az mintha csak egy lenne. Az ókori görög demokrácia cserépszavazása is a nem-et mondásra épített. Arra szavaztak, akik nem akartak az állam élén látni. 
Az ’56-os forradalom is épp eddig jutott el: a nemet mondásig. Ha nem bukik orra, mint a Sztálin szobor, jött volna a nehezebb feladat: igent mondani valamire. A három részre szakadt országot (igen / nem / otthon maradók) összefogni. Kádárnak némi tusakodás után sikerült, betemetődtek az árkok. Igaz, hogy halottakkal, de betemetődtek, át lehetett rajtuk lépni. Megteremtődött az új egység, tessék megnézni az 1957. május elsejei felvonulás képeit. Persze, akkoriban sokan félelemben éltek. Sokan meg a félelemből. Ne feledjék, a „чёс”, ha szépen kérik, most is kizavar bárkit az erdőből.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Optimista forgatókönyv

Van egy optimista forgatókönyvem. 2026-ra Magyar Péter tégláról téglára építkezve megszerzi a parlamenti helyek kétharmadát. Még mielőtt Magyar átvenné Sulyok Tamástól a megbízólevelét, Szörényi Levente Rodostóba költözik és képzeletbeli nagynénjének játszik tárogatón kesergőket. A Tiborcz család Malagára disszidál, a Matolcsyak, Garancsik, Habonyok szaudi rokonoknál húzzák meg magukat, magukkal víve az aranytartalékot, perzsaszőnyegeket és a Szépművészeti Múzeum műkincseit. Orbán Viktor egy Putyintól kapott dácsába vonul valahol a Fekete-tenger partján a pénztárosával és levelezésbe kezd. Szijjártó egy adidas melegítőben egy nemkormánygéppel Moszkvába repül, hátrahagyva feleségét és Balázst. A KESMA átáll, az M1 Híradót átnevezik MP1 Híradóra. Gyurcsány Ferenc ellenzéki újságírónak áll és leleplezi saját magát. Feláll a kétharmados Tisza-parlament és a Magyar-kormány. A rajtuk kívül egyedüliként második Fidesz képviselői tüntetően távolmaradnak és soha többé nem vesznek részt az orsz...

Isten pénze nem elég

Minden áldott reggel legkésőbb 6 órakor felébredek, ekkor kezd el harangozni a felettünk lévő templom. A másik oldalon is van egy mellettünk, lejjebb, az szerencsémre csendes. Emez éjjel is üti a negyedórákat-órákat, de hatkor lát neki igazán. Kivéve olyan vallási ünnepeken, mint nemrég Mária mennybemenetelének napján, mert akkor már hajnal négykor rázendít, s gregorián kórussal a kapunk előtt a gyülekezet is rákezdi. Elöl megy a tiszteletes, négyszögletű kalapban, mikrofonba énekel-beszél, középen és hátul egy-egy markosabb legény rúdon cipeli a hangszórókat és így járják körbe a települést, gyerekek, fiatalok, öregek, ha esik, ha fúj. Nem meglepő ez az intenzív hitélet, a falvak névtábláinál nemcsak a sebességkorlátozás van errefelé feltüntetve, de a rendszeres katolikus és evangélikus istentiszteletek időpontja is, egy hasonló KRESZ-táblán. Amikor nyilvántartásba vetettük magunkat, a nevünk után a másodjára azt kérdezték, mi a vallásunk, a harmadjára, hogy gyakoroljuk-e. Gyakorol...

Az utca hírmondója

Gáspár, te vagy a legrégebb óta a szakmában. Most olyat kérek tőled, amit csak te tudsz végrehajtani. Kell hozzá az a szakmai alázat, ami neked van. – Főnök, bármit, tudja, én vagyok az utca hírmondója! – Hát ez az, most kicsit ne legyél. Le kell szedni, amit a múlt héten kiragasztottál. – De hát még nem is végeztem minddel… – Na, ezért majd számolunk! – ...és a gyerekeknek is azt üzentem a rádióban, hogy ne szaggassák le a plakátokat! – Pedig most ez a direkció a vizes vébé miatt. Hatmilliárdan jönnek, most egy kicsit nem lehet kinn kormánypropaganda. Így tervezték… Lópici Gáspár fájó szívvel fogta a létráját. A ragacsos vödröt és a pamacsot ezúttal otthon hagyta. Nem kellett messzire baktatnia, a közelben a járda mellett a falon egyforma kék plakátok sorakoztak, amíg a szem ellát.   Megállt az elsőnél, nekitámasztotta a létrát és a felső rétegnél kezdve tíz körmével szedte-szaggatta le egy öregember szürke arcképét, ahogy csak bírta. Nem nevetett a végén, han...